Aloes Aloe


Opis

Aloes pochodzi z Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Wiele ich odmian spotkać można również w Indiach, a nawet Chinach. Blisko spokrewniony jest z liliami a ich dalszymi krewnymi są agawy. Aloes wytwarza rozety a ich liście magazynują w sobie wodę. Na całej ich powierzchni wyrastają ostre kolce. Kwiaty natomiast są białe i małe. Wyrastają one na długim pędzie i zebrane są w liczne kwiatostany.

Stanowisko

Dla Aloesu najlepiej jest wybrać najbardziej oświetlone miejsce w naszym mieszkaniu. Latem nie zaszkodzi pozostawienie rośliny na balkonie lub tarasie o ile osłonimy ją przed deszczem.

Temperatura

Z uwagi na swoje przystosowanie do upałów, temperatura w której stoi doniczka z naszym Aloesem może być wyższa niż temperatura pokojowa. Nie toleruje jednak przymrozków więc temperatura nie może być niższa niż 12 st.C

Podlewanie

Aloes powinniśmy podlewać regularnie i oszczędnie. Ziemia w doniczce nie może być zalana, dlatego wylewamy nadmiar wody z podstawka. Nie zraszamy.

Nawożenie

Nawozimy roślinę tylko 2-3 razy w ciągu całego okresu wegetacji. Może być to mieszanka do sukulentów, ale także zwykła mieszanka nawozowa.

Przesadzanie

Najlepsze podłoże do przesadzania to lekka i przepuszczalna ziemia z dodatkiem gruboziarnistego piasku czy drobnego żwirku. Pamiętajmy o drenażu na dnie doniczki i przesadzaniu rośliny wyłącznie wiosną. Dodatkowo usuwajmy zaschnięte już liście.

Rozmnażanie

Rozmnażanie Aloesu odbywa się poprzez sadzonki wierzchołkowe i boczne. Można o robić także z nasion lub odrostów korzeniowych.

Ważna uwaga: rośliny, które wystawiane są na balkon czy taras mogą mieć czerwone liście. Nie przejmujmy się tym, gdyż spowodowane jest to zmianą warunków uprawy.